W przeszłości najpopularniejszym domowym przyrządem do treningu cardio był rower treningowy czy orbitrek. Dzięki dużej popularności znanego i cenionego serialu „House of Cards” coraz częściej sięgamy po ergometr wioślarski. W jaki sposób ćwiczyć na nim w zdrowy i bezpieczny sposób?

Jakie są możliwości ćwiczenia wioślarskiego

Trenowanie na ergometrze wioślarskim posiada wielką przewagę nad innymi typami treningu. Ponieważ pracujemy na siedząco ergometr wioślarski będzie dobrą opcją dla osób z otyłością lub problemami stawowymi. Dodatkowo sposób wykonywania ćwiczenia wymusza zaangażowanie zarówno nóg, jak i górnej części ciała, dzięki temu spalimy więcej tkanki tłuszczowej i rozwijamy więcej grup mięśni.

Poprawna technika treningu na wioślarzu

Na samym początku z wiosłowaniem może być bardziej skomplikowana niż w przypadku rowerka, orbitreka czy nawet biegania technika. Wystarczy kilka wskazówek i będziesz mógł bezpiecznie trenować na ergometrze.

Podstawą w ćwiczeniu na ergometrze jest przybranie dobrej sylwetki w trakcie ćwiczenia. Utrzymaj proste plecy i spięte łopatki. W połączeniu z lekko napiętym brzuchem zapewnisz kręgosłupowi bezpieczeństwo. Nie odrywaj pięt od podnóżka oraz nie zaciskaj zbyt mocno dłoni. Najważniejsza jest właściwa sekwencja ruchu: wpierw odepchnij się mocno nogami, by wykończyć pociągnięcie, sięgając rączką do mostka. Wyprostuj ręce, po czym spokojnie wróć do pozycji startowej.

Mądrze zaplanuj treningi

Ćwicząc na ergometrze wioślarskim, jak w przypadku każdego ćwiczenia, bardzo ważnym aspektem będzie prawidłowa dla Twojego poziomu zaawansowania i celów intensywność. Jeśli będziesz codziennie zaliczał kilka do kilkunastu kilometrów, ekspresowo możesz dojść do przetrenowania. Najlepszym rozwiązaniem jest zacząć od jednego dnia treningu przeplatanego jednym lub nawet dwoma dniami odpoczynku.

Jaki wioślarz kupić?

Dowiedziałeś się już jak zacząć ćwiczenia na wioślarzu, dlatego jeśli masz dostęp do sprzętu do dzieła. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad zakupem wioślarz, musisz mieć świadomość, że nie jest to zbyt tani urządzenie fitness. Najlepiej wytworzone wioślarze to koszt rzędu od 3 000 do nawet do 6 000 zł. Nie ma co jednak oszczędzać, ponieważ wioślarze takich firm jak Concept2 lub WaterRower to zakup na długi okres czasu. Wioślarz przy idealnej konserwacji przetrwa kilkanaście lat lub dłużej.

Author

Write A Comment